ul. Jana Pawła II 2,
21-300 Radzyń Podlaski

Dni Karola Lipińskiego

Dni Karola Lipińskiego (DKL), to cykliczna impreza muzyczna organizowana od 1984 r. W ramach DKL odbywają się koncerty muzyki klasycznej służące przypomnieniu i przybliżeniu sylwetki genialnego artysty muzyka, wirtuoza skrzypiec i kompozytora urodzonego w Radzyniu Podlaskim w roku 1790 oraz jego twórczości.

Dni Karola Lipińskiego odbywają się w jesiennej scenerii pięknych murów pałacu Potockich. Od ponad trzydziestu już lat koncertują w Radzyniu najwybitniejsi artyści, wśród których dość wymienić takich, jak: skrzypkowie – nieodżałowanej pamięci Mirosław Ławrynowicz, Bartłomiej Nizioł, Patrycja Piekutowska, Adam Musialski, Dominika Falger, Konstanty Andrzej Kulka (2 x), Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska – prawdziwe tuzy polskiej wiolinistyki. Pianiści – prof. Andrzej Jasiński, Karol Radziwonowicz, Waldemar Malicki (2x), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny i nasz rodzimy pianista – Jacek Maksymiuk (7x). Występowały liczne orkiestry i zespoły kameralne – m. in.: Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (4x), Warszawska Orkiestra Kameralna, Camerata Vistula, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Bydgoska pod dyr. Macieja Niesiołowskiego z niezapomnianymi Grażyną Brodzińską i Bogusławem Morką, Muzyka jazzowa – znakomity Wojciech Konikiewicz (występował w różnych konfiguracjach instrumentalnych 3x), i radzynianin z urodzenia – Włodzimierz Nahorny (2x – trio i sekstet).

Nie można nie wspomnieć o znakomitych występach artystów lwowskich przygotowanych przez prof. Dymitrija Kołbina, czy chociażby studentów AM z Katowic w monograficznym koncercie Karola Lipińskiego przygotowanym przez znakomitego skrzypka, pedagoga i niestrudzonego orędownika twórczości K. Lipińskiego – prof. Pawła Puczka.

 

 

Do najważniejszych osiągnięć RTM zaliczyć należy doprowadzenie radzyńskich DKL do ich srebrnego jubileuszu – przez co stały się jedną z najdłużej trwających tego typu imprez cyklicznych w regionie. Natomiast do największych osiągnięć artystycznych zaliczamy bez wahania wykonanie w tu, Radzyniu monumentalnego dzieła oratoryjno-symfonicznego Requiem W. A. Mozarta przez filharmoników lubelskich, trzy chóry akademickie z Lublina, solistów śpiewaków – pod dyr. znakomitego włoskiego dyrygenta Guido Marii Guidy. Było to bez wątpienia największe wydarzenie artystyczne w 540 letniej historii naszego miasta.

Dni Karola Lipińskiego w ciągu ostatnich trzydziestu trzech lat stopniowo zyskiwały rangę imprezy muzycznej o zasięgu regionalnym. Ogromna w tym zasługa licznej rzeszy sponsorów, samorządowców, wiernych członków Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego, które w ostatnich latach wzięło na siebie ciężar organizacji imprezy.

Kategoria: