ul. Jana Pawła II 2,
21-300 Radzyń Podlaski

Zapraszamy na XXXVI Dni Karola Lipińskiego

Administrator

W sobotę 21 września o godz. 18.00 w sali kina Oranżeria Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim, odbędzie się koncert w wykonaniu Agaty Szymczewskiej – skrzypce i Wojciecha Szymczewskiego – fortepian.

szymczewska plakat

Agata Szymczewska, o której londyński "The Times" napisał :"Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel", należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje.

Ważnym punktem jej kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której artystka wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimerman, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky i Yuri Bashmet.

Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie   prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

w szymczewskiWojciech Szymczewski – absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku jest laureatem wielu konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Od 2008 roku współtworzy wraz z Bartoszem Kołaczkowskim duet fortepianowy, który uczestniczył w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2016 r. artyści otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za szczególne osiągnięcia w skali światowej.

W 2015 roku Wojciech Szymczewski podjął pracę na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na stanowisku akompaniatora Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. Obecnie jest pedagogiem klasy fortepianu oraz pianistą - akompaniatorem w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.

W programie koncertu:

  • G. F. Haendel –  Sonata na skrzypce i fortepian E-dur op. 1 nr 15, HWV 373,
  • I. J. Paderewski – Melodia,
  • H. Wieniawski – Obertas G-dur op. 19,
  • G. Bacewicz – Oberek,
  • K. Szymanowski – Źródło Aretuzy,
  • M. De Falla – Suita Populaire Espagnole,
  • W. Lutosławski – Lullaby,
  • G. Faure – Apres un rêve,
  • C. Debussy – Beau Soir
  • oraz B. Bartok – Tańce rumuńskie.

 

Wstęp wolny.

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze dwa koncerty:
- 10 października (czwartek) o godz. 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim z recitalem fortepianowym wystąpi Mariusz Drzewicki,
- a 19 października (sobota) o godz. 18.00 – w sali radzyńskiej Oranżerii usłyszymy zespół jazzowy ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO z projektem „BACH”.

 

Kategoria: