ul. Jana Pawła II 2,
21-300 Radzyń Podlaski

Administrator
Kategoria:

ds

Dorota Szostakiewicz, odeszła od nas nagle i niespodziewanie w nocy z 26 na 27 kwietnia 2024 r.
Przedwcześnie, więc tragicznie, jak zawsze wtedy, gdy przychodzi nam utracić jakąś wielką wartość.

Z żalem pełnym głębi i ogromnym bólem przyjmujemy tę zaskakującą śmierć naszej Koleżanki, Członkini Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, przez 20 lat Współtwórczyni osiągnięć naszego Stowarzyszenia.

Ze znawstwem rzeczy i pełnym profesjonalizmem, przez lata prowadziła wiele koncertów Dni Karola Lipińskiego, była merytorycznym Autorytetem i Organizatorką konkursów wiedzy o kompozytorze, Znawczynią życia i twórczości naszego Patrona.

Szlachetna i uczynna, ciepła i życzliwa Osoba, wspaniała Przyjaciółka ludzi, Miłośniczka i Propagatorka muzyki.

Pedagog kształcenia słuchu i wiedzy o muzyce w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Radzyniu Podlaskim, Dyrygentka zespołów chóralnych, Autorka podręcznika do audycji muzycznych.

Jej wielką pasją były dzielone z mężem Pawłem podróże.

Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz licznymi wyróżnieniami.

Rodzinie Zmarłej nieodżałowanej naszej Koleżanki wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy składają

Zarząd i Członkowie
Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego
im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

Administrator
Kategoria:

logo40dni

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyński Ośrodek Kultury, Parafia Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcia finansowego udzielili również: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się 4 koncerty:

24 września 2023 r. g. 16.30 – Koncert muzyki polskiej w wykonaniu Qingzhu Wenga – skrzypce i Michała Francuza – fortepian (sala widowiskowo-kinowa Radzyńskiego Ośrodka Kultury).

Weng jest laureatem III Nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, który swoją brawurowa grą zachwycił publiczność i jury konkursu.

8 października 2023 r. g.13.15 – Koncert muzyki sakralnej w wykonaniu radzynianki Agny Bryjan –   sopran (pseudonim artystyczny Agnieszki Kadłubowskiej), której towarzyszyć będzie Kwintet smyczkowy „Kwartemia Plus” (kościół pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim). Koncert wypełnią utwory klasycznej muzyki sakralnej – znane i piękne pieśni oraz arie.

 12 października 2023 r. g. 18.00 – „neoRomantycznie Mistrzowskie interpretacje” zaprezentują Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny z XIX wieku (sala widowiskowo-kinowa ROK).

 12 listopada 2023 r. g. 16.00 – „Tango to smutek, który się tańczy” w wykonaniu Cuarteto Re!Tango (w jego składzie gra urodzony w Radzyniu Podlaskim pianista Paweł Zawada (sala widowiskowo-kinowa ROK). Zespołowi, który wykona ulubione kompozycje miłośników tanga argentyńskiego, towarzyszyć będzie na scenie profesjonalna para taneczna, tworząc wyjątkowe i barwne widowisko.   

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. ZAPRASZAMY SERDECZNIE.

LogotypyRTM

Administrator
Kategoria:

W niedzielę 11 października 2020 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury z recitalem fortepianowym wystąpi Marcin Dominik Głuch – pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor. 

m d gluch

Marcin Dominik Głuch wykona dla radzyńskiej publiczności IV Sonatę fortepianową C-dur op.38 Johanna Nepomuka Hummla, 3 Walce op. 64 Fryderyka Chopina, 3 Klavierstücke op. 117 Johannesa Brahmsa oraz Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta w transkrypcji fortepianowej Johanna Nepomuka Hummla.

Artysta studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dyrygenturę chóralną, kameralistykę fortepianową oraz kompozycję.

Od 1997 roku był zatrudniony jako pianista w Performing Arts School Dansforum w Göteborgu w Szwecji, gdzie ponadto współpracował z Festiwalem Naukowym, Festiwalem Filmowym, Wyższą Szkołą Muzyczną. Współpracował także z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Rzymie i Pradze, Szwedzkim Kościołem Protestanckim w Berlinie, w Nicei, Paryżu i Palmie na Majorce.

W sezonie artystycznym 2006-2007 był gościnnym pianistą i chórmistrzem Teatru Muzycznego Rampa w Warszawie, gdzie przygotowywał przedstawienie Brat Naszego Boga z muzyką Z. Koniecznego. Był również pianistą Baletu Monte Carlo w Monako. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Wydarzenie będzie transmitowane w trybie online na naszym kanale YOUTUBE: https://youtu.be/6K6zJ-wcghQ
(transmisję finansuje Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim).

Tegoroczne Dni Karola Lipińskiego poświęcone są patronowi Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego w 230. rocznicę urodzin wybitnego radzynianina, skrzypka, kompozytora i pedagoga. Są również okazją do uczczenia Jubileuszu 20-lecia działalności stowarzyszenia.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonym obostrzeniami, wszystkie koncerty tegorocznej edycji DKL będą odbywały się przy zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych. Zgodnie z Wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, wydanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, uczestnicy imprezy zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego od innych osób, zakrywania ust i nosa (prosimy o przyniesienie maseczek lub przyłbic), a także dezynfekcji rąk przed wejściem i po zakończeniu koncertu.

Wejście wyłącznie dla osób posiadających wcześniejszą rezerwację – wstęp jest bezpłatny. Niestety, ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane! 

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsorami strategicznymi wydarzenia są: Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim oraz dr Gerard sp. z o.o w Międzyrzecu Podlaskim. Inni darczyńcy, to: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Górnicza Fabryka Narzędzi sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

 

Kolejne koncerty: 

  • 24 października – koncert kameralny z okazji 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego w wykonaniu artystów: Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian; 
  • 7 listopada – koncert jazzowy w wykonaniu „Warsaw/Paris Jazz Quintet”. 

Wstęp bezpłatny po uprzedniej rezerwacji miejsc pod tel. 735 459 235.

Administrator
Kategoria:

W sobotę 24 października 2020 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej kina Oranżeria Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim odbędzie się KONCERT JUBILEUSZOWY z okazji przypadającej w październiku 230. rocznicy urodzin wybitnego radzynianina Karola Lipińskiego oraz dwudziestolecia działalności Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego.

Patronat honorowy nad XXXVII Dniami Karola Lipińskiego objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

To wyjątkowe wydarzenie uświetni występ doskonale znanych radzyńskiej publiczności artystów: Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego. 

 plakat jakowicz

Krzysztof Jakowicz to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego. Uważany jest za „skrzypcowego pra-prawnuka” Henryka Wieniawskiego. Wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, występuje ze sławnymi orkiestrami oraz wybitnymi dyrygentami i pianistami. Przez dwa lata był I skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. nagrodę ZKP za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej, nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz” i nagrodę krytyków francuskich „Diapason d'Or” (1989) za Łańcuch II Lutosławskiego. Nagranie Partity Lutosławskiego zostało uhonorowane Fryderykiem '96. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia). Gra na skrzypcach włoskich, podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego.

Robert Morawski jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Czołowy polski pianista-kameralista, laureat wielu polskich i zagranicznych nagród, współpracujący z najwybitniejszymi artystami z całego świata, koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz kursy mistrzowskie w kraju i zagranicą. Dokonał prawykonania utworów wielu współczesnych kompozytorów. Posiada repertuar obejmujący dzieła od muzyki dawnej do ostatnich dziesięcioleci. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord, Sarton.

Artyści wykonają Melodię G-dur op. 16 oraz Sonatę a-moll op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego, II część Koncertu "Wojskowego” Karola Lipińskiego, Pieśń Roksany z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego, Obertas op. 19 nr 1 Henryka Wieniawskiego oraz Introdukcję i rondo capriccioso op. 28 Camille'a Saint-Saënsa.

Kierownictwo artystyczne i słowo o muzyce: Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL.

W wyniku decyzji Ministra Zdrowia obowiązują nowe obostrzenia, dotyczące również instytucji kultury – podczas koncertu dla publiczności dostępnych jest jedynie 25 % miejsc.

Wydarzenie transmitowane będzie w trybie online: https://youtu.be/hLR2tyMmVNk (transmisję finansuje Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim).

W trosce o Państwa bezpieczeństwo koncert odbędzie się przy zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych, t.j. uczestnicy imprezy zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa (maseczki lub przyłbice) oraz dezynfekcji rąk. Prosimy o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy zostawić przed wejściem na koncert (wzór dostępny na stronie internetowej RTM: http://rtm.org.pl).

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsorami strategicznymi wydarzenia są: Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim oraz dr Gerard sp. z o.o w Międzyrzecu Podlaskim. Inni darczyńcy, to: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Górnicza Fabryka Narzędzi sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka. 

Kolejny koncert :

  • 7 listopada – koncert jazzowy w wykonaniu „Warsaw/Paris Jazz Quintet”. 

Wstęp bezpłatny po uprzedniej rezerwacji miejsc pod tel. 735 459 235.

Administrator
Kategoria:

II koncert XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim 26 września 2020 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się Koncert Polskiej Muzyki Filmowej.

plakat muz filmowa web

Gościć będziemy, znaną już radzyńskiej publiczności, Warszawską Orkiestrę Kameralną Impressione pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz solistów Milenę Lange – sopran i Adama Szerszenia – baryton.

W programie koncertu:

  • Jerzy Matuszkiewicz – Temat tytułowy (Stawka większa niż życie)
  • Krzesimir Dębski – Szarża Jazdy Polskiej (Ogniem i Mieczem)
  • Krzesimir Dębski – Pieśń Heleny (Ogniem i Mieczem)
  • Wojciech Kilar – Pieśń o Małym Rycerzu (Przygody Pana Michała)
  • Waldemar Kazanecki – Temat tytułowy (Czarne Chmury)
  • Waldemar Kazanecki – Walc (Noce i Dnie)
  • Wojciech Kilar – Wokaliza (Dziewiąte Wrota)
  • Wojciech Kilar – Tango (Zazdrość i Medycyna)
  • Wojciech Kilar – Walc (Ziemia Obiecana)
  • Adam Walaciński – Deszcze niespokojne (Czterej Pancerni i Pies)
  • Jerzy Matuszkiewicz – Temat tytułowy (Janosik)
  • Zbigniew Preisner – Podwójne życie Weroniki
  • Wojciech Kilar – Walc (Trędowata)
  • Wojciech Kilar – Temat z filmu (Bilans kwartalny)
  • Michał Lorenc – Ave Maria (Prowokator)
  • Krzysztof Komeda – Nim wstanie dzień (Prawo i Pięść)
  • Michał Lorenc – Taniec Eleny (Bandyta)
  • Jerzy Matuszkiewicz – Temat z Filmu (Nie lubię poniedziałku)
  • Jerzy Matuszkiewicz – Temat tytułowy (Podróż za jeden uśmiech)
  • Jerzy Matuszkiewicz – Róża i bez (Jak rozpętałem drugą wojnę światową)

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Milena Lange, artystka o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. W swoim repertuarze artystka posiada liczne partie operowe oraz musicalowe. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi oraz z wieloma mistrzami batuty z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych w Polsce oraz za granicą.

Adam Szerszeń – solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Opery Krakowskiej. Artysta ma w swoim repertuarze wiele operowych partii barytonowych, a także dzieła oratoryjno-kantatowe. Występuje z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. Kilkakrotnie śpiewał w Studio S-1 Polskiego Radia w ramach Euroradio, dokonał też nagrań archiwalnych dla radia i telewizji. Występował w Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Kanadzie, Tajwanie. Warszawską Orkiestrę Kameralną Impressione tworzą wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz muzycy na co dzień grający między innymi w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestrze Radiowej, Sinfonii Varsovii. Niezwykłe połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem pozwala dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń, zaś różnorodność programów i szeroki repertuar sprawiają, że orkiestra zapraszana jest na liczne koncerty i festiwale.

Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection z którym koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W amerykańskim piśmie „Down Beat” znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. Laureat I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart, Nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną i eksperymentalną.

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonym obostrzeniami, wszystkie koncerty tegorocznej edycji DKL będą odbywały się przy zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych.

Zgodnie z Wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, wydanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, uczestnicy imprezy zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego od innych osób, zakrywania ust i nosa (prosimy o przyniesienie maseczek lub przyłbic), a także dezynfekcji rąk przed wejściem i po zakończeniu koncertu.

Przed wejściem na koncert będą musieli Państwo okazać obsłudze wypełnione i wydrukowane OŚWIADCZENIE.

Regulamin koncertu

Wejście wyłącznie dla osób posiadających wcześniejszą rezerwację – wstęp jest bezpłatny.

Niestety, ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane! Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne planuje transmisję koncertu w trybie online, tak aby był dostępny dla wszystkich melomanów.

Link do wydarzenia na naszym kanale YOU Toube: HTTPS://YOUTU.BE/H8T4XL4DBAK

Transmisję finansuje Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Sponsorami strategicznymi wydarzenia są: Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim oraz dr Gerard sp. z o.o w Międzyrzecu Podlaskim. Inni darczyńcy, to: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Górnicza Fabryka Narzędzi sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Są jeszcze wolne miejsca na nasze kolejne koncerty:

  • 11 października – recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha;
  • 24 października – koncert kameralny z okazji 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego w wykonaniu artystów: Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian;
  • 7 listopada – koncert jazzowy w wykonaniu „Warsaw/Paris Jazz Quintet”. 

Wstęp bezpłatny po uprzedniej rezerwacji miejsc pod tel. 735 459 235.